Lazer

Lazer

Miyop, hipermetrop veya astigmat gibi kırma kusuru olanlar için gözlük hayattaki en kıymetli aksesuardır. Kimimiz gözlük takmayı çok severiz ve bu aksesuar bir parçamız haline gelir. Kimimiz içinse gözlük iyi görmemizi sağlamasına rağmen bir süre sonra yük olmaya başlar, aktivitemizi kısıtlar veya yüzümüzdeki çerçeveyi beden imajımızla bağdaştıramayız veya kendimize yakıştırmayız. Bu evrede genellikle kontakt lensler devreye girer. Kontakt lensler özellikle miyoplar için konforlu bir hayat sağlar. Kontakt lensler astigmatı pek iyi düzeltemezler ve bir süre sonra lensleriyle kuruluk ve hassasiyet yaşayanlar yine alternatif çözüm arayışı içerisine girerler.

Gözlük ve kontakt lenslere bağımlı kalmadan iyi görmek için en etkili yöntem lazer tedavileridir. Lazer teknolojisi göz hastalıklarının tedavisinde uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Sıklıkla duyduğumuz "lazerle gözlükten kurtulma" ameliyatı veya "göz çizdirme" olarak bilinen operasyonlar excimer lazer kullanılarak yapılan lazer göz tedavileridir.

Lazer kullanılarak miyop, hipermetrop veya astigmat tedavisi yapılabilir. Temel kural 18 yaşını doldurmuş olmanız ve gözlük numaralarınızın artık ilerlemiyor olmasıdır. Yapılacak detaylı göz muayenesinde gözün kornea tabakası da kalınlık, topografi ve saydamlık özellikleri açısından uygunsa güvenle lazer tedavisi olabilirsiniz. 8-10 numaraya kadar miyop, 4 numaraya kadar astigmat ve hipermetrop tedavileri lazerle düzeltilebilir.

Lasik, excimer lazer kullanılarak yapılan lazerle gözlük ve kontakt lenslerden kurtulma operasyonları arasında en sık uygulanan, en konforlu ve güvenli tedavi yöntemidir. Lasik operasyonunun bu kadar popüler olmasının nedeni tamamen ağrısız bir operasyon olması ve çok hızlı bir şekilde gözlüksüz görebilmeyi sağlamasıdır. Lazer odasına giriş ve çıkışınızın yaklaşık on dakika kadar sürdüğü bu tedavi damla anestezisi ile uygulanır. Soğuk bir ışın olan excimer lazer korneayı yeniden şekillendirdiğinde herhangi bir ağrı, yanma veya acı hissi olmaz. Teknolojisi yeni, hızlı bir lazerle tek bir gözün lazerle düzeltilmesi yaklaşık 30 saniye kadar sürer.

Operasyondan birkaç saat sonra, yıllar boyunca hasret kaldığınız gözlüksüz net bir görüş konforuna kavuşabilirsiniz. Lasik tedavisi sonrasında ertesi gün çalışabilir, okula gidebilir ve normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Lazer göz ameliyatı ile gözlükten kurtulma operasyonlarında diğer alternatif "Yüzey tedavisi" (PRK, LASEK, NoTouch) teknikleridir. Bu tekniklerde de kullanılan lazer yine aynı excimer lazerdir. Yüzey tedavileri genellikle kornea tabakası ince olan kişilerde tercih edilir. Lasik tedavisinden farklı olarak yüzey tedavileri sonrasında gözlerde operasyon akşamı batma ve ışık hassasiyeti yoğun olur ve görme bulanıklığının düzelmesi birkaç hafta sürer.

Online
Randevu
Randevu Alın

Güncel Haberler

Diyabet Hastalarında Katarakt Daha Erken ...

Göz muayenesi ...

Detayları Okuyun
Video
Galeri
İnceleyin
Bilimsel
Yayınlar
İnceleyin
Kornea Detaylar için tıklayın Lazer Ameliyatı Detaylar için tıklayın Katarakt Detaylar için tıklayın Yakın Gözlüğü Tedavisi Detaylar için tıklayın

Dr. Sönmez ile iletişime geçin

captcha