Lazer

Fakik Göz İçi Lens Operasyonu

Göz içi lens ameliyatları – lasik gibi göz lazer operasyonlarına bir alternatif midir?

Lazer tedavisi ile gözlük ve kontakt lenslerden kurtulma operasyonları diğer tüm göz operasyonlarına kıyasla daha kısa zamanda gerçekleştirilir ve hızlı görsel sonuç elde edilir. Ancak bazı hastalar lazer göz tedaileri için uygun aday olamayabilirler. Özellikle kornea tabakası ince olan ve gözlük numaraları yüksek olanlar (örnek olarak 8 numaradan yüksek miyop, 3 numaradan yüksek hipermetrop veya astigmatı olanlar) alternatif olarak fakik göz içi lens implantasyonu cerrahisinden fayda görebilir ve gözlüksüz bir hayata merhaba diyebilirler.

Fakik göz içi lensi ne demek?

Normal koşullarda her insanın gözünde doğal bir şeffaf lens bulunur. Bu lens yaşlandığımız zaman saydamlığını kaybeder ve katarakt gelişir. Katarakt operasyonlarında saydamlığını kaybetmiş doğal lens çıkartılarak yerine endüstriyel olarak imal edilmiş bir göz içi lensi yerleştirilir. Fakik göz içi lens operasyonunun katarakt ameliyatıyla bir ilgisi yoktur.

Fakik Göz İçi Lens Operasyonu

Fakik kelimesi “kendi doğal lensi yerinde” anlamına gelir. Bu operasyonda hastanın bir kataraktı yoktur, kendi doğal lensi saydamdır ve operasyondan sonra işlevine devam eder. Göz içi lensi bu operasyonda saydam lensin önüne, iris tabakasının hemen arkasına yerleştirilir.

Gözün dış yüzeyine uygulanan ve özellikle miyop hastaların sık kullandığı, kontakt lense benzer ve şeffaf olan fakik göz içi lensleri, kontakt lenslerden çok daha ince ve küçük oldukları için ancak bir mikroskop yardımıyla görülebilir. Dışarıdan bakıldığında fakik göz içi lensini çıplak gözle fark etmek mümkün değildir. Fakik göz içi lensini göz cerrahları ameliyatla yerleştirir, hastalar ameliyattan sonra bu lensi kontakt lens gibi tekrar tekrar takıp çıkartmazlar.

Fakik göz içi lensi operasyonu kimlere öneriliyor?

Kornea tabakası lazer olamayacak şekilde ince olan miyop, hipermetrop ve astigmatı olan hastalar.

Kornea kalınlığı ince veya normal olup gözlük numarası yüksek olan hastalar: -8.00 numaradan yüksek miyop, +2.00 numaradan yüksek hipermetrop, +/- 2.00 numaradan yüksek astigmatı olanlar.

Göz kuruluğu nedeniyle lazer olamayan miyop, hipermetrop ve astigmatı olanlar.

İlerlemesi durmuş keratokonüs hastaları.

Kornea nakli sonrası yüksek miyop - astigmatı olan hastalar

Bunlar dışında, gözlük numaraları düşük (örnek olarak 2.00 – 3.00 diyoptri civarı) olup lazer tedavisinden çekinen hastalar da alternatif olarak fakik göz içi lensi operasyonunu değerlendirebilirler.

Lazer tedavisine göre avantajları / dezavantajları nelerdir

Fakik göz içi lensleri lazer tedavisine kıyasla daha yüksek gözlük numaralarını düzeltebilir. Lazer sonrası sık görülen göz kuruluğu belirti ve bulguları görülmez.

Yine lazer tedavisi sonrası ortaya çıkabilen ışık saçılması ve harelip görme belirtileri fakik göz içi lens operasyonlarında görülmez.

Ancak bu cerrahi bir göz içi operasyondur ve lazer teknolojisine göre daha çok el becerisi ve tecrübe gerektirir. Lens, göz içerisindeki iris ve lens gibi dokulara yakın yerleştirildiği için oluşabilecek göz tansiyonu, göz içi basınç artışı ve enfeksiyon risklerine dikkat edilmelidir.

Online
Randevu
Randevu Alın

Güncel Haberler

Diyabet Hastalarında Katarakt Daha Erken ...

Göz muayenesi ...

Detayları Okuyun
Video
Galeri
İnceleyin
Bilimsel
Yayınlar
İnceleyin
Kornea Detaylar için tıklayın Lazer Ameliyatı Detaylar için tıklayın Katarakt Detaylar için tıklayın Yakın Gözlüğü Tedavisi Detaylar için tıklayın

Dr. Sönmez ile iletişime geçin

captcha