Lazer

40 - 55 Yaş Arası Yakın Gözlüğü Tedavisi

Daha önce yakını veya uzağı net görebilmek için hiç gözlük takmamış olan kişilerde kırklı yaşlarda ortaya çıkan bu sorunu düzeltmek için uygulanacak en hızlı, en kolay ve en güvenli tedavi; günlük ihtiyaçlarınız göz önünde tutularak seçilmesi gereken bir yakın gözlüğüdür.

Bir çoğumuz için alışması ve kabullenmesi zor gibi görülse de başlangıçta mutlaka bir süre yakın gözlüğü denenmelidir. Yakın gözlüğünü bir süre kullandıktan sonra; gözlük taşımaktan sıkıldıysanız, yakın gözlüğünün verdiği imajı sevmiyorsanız veya gözlükten bağımsız daha aktif bir hayat istiyorsanız alternatif tedavilere bakabilirsiniz.

Kontakt lensler hem yakın hem de uzak için gözlüğe alternatif olabilir. Ancak kontakt lensler görüş kalitesi açısından miyopi tedavisinde olduğu kadar başarılı sonuç vermeyebilir. Bunun temel nedeni, farklı mesafeler için farklı odaklar içeren multifokal kontakt lenslerin göz yüzeyindeki hareketi ve farklı ışık - aydınlık koşullarında göz bebeği büyüklüğüne göre yanlış odaklardan görüntü odaklamasıdır. Bu nedenle çok odaklı (multifokal) kontakt lensler sıklıkla yakın gözlüğünden memnun ancak arada bir gözlüksüz olmak isteyenler için uygun olabilir.

Kontakt lenslerden görüş kalitesi veya konfor nedeniyle memnun kalmazsanız cerrahi çözümleri değerlendirebilirsiniz.

Gözlük ve kontakt lenslerden kurtulmak denince akla ilk olarak excimer lazer tedavisi gelir. Ancak bu tedavi 20 - 40 yaş arası miyop, hipermetrop ve astigmatlarda memnun edici sonuçlar vermesine rağmen, 40 yaş sonrası ortaya çıkan yakın gözlüğü sorununu çözmek konusunda aynı başarıyı göstermez. Bunun temel nedeni yakın gözlüğü sorunun uzağa kıyasla daha dinamik ve ilerleyici olmasıdır. Sıklıkla tek göze uygulanan bu tedavi uzak görüşü beklenenden fazla bozabilir ve 3-4 yıl sonra yakın için yetersiz kalabilir.

40 - 55 yaş aralığındaysanız ve yakın gözlüğünden kurtulmak için daha kalıcı ve güvenli bir çözüm istiyorsanız korne içi inlay tedavileri sizin için daha yüz güldürücü olabilir. Bu tedavi damla anestezisyle uygulanır ve yaklaşı 10 dakika sürer. Baştan sona ağrısızdır. Femtosaniye lazer ile gözün kornea tabakası içerisine bir cep oluşturulur ve bu boşluğa yaklaşık 2mm çapında, şeffaf bir mikrolens yerleştirilir. Tedavi tek göz uygulanır ve %90’ın üzerinde hastada operasyondan birkaç saat sonra gazete dergi gibi büyük puntolu yazıları, %80’in üzerimde hastada ise daha küçük  yazıları okumayı sağlar.

Online
Randevu
Randevu Alın

Güncel Haberler

Diyabet Hastalarında Katarakt Daha Erken ...

Göz muayenesi ...

Detayları Okuyun
Video
Galeri
İnceleyin
Bilimsel
Yayınlar
İnceleyin
Kornea Detaylar için tıklayın Lazer Ameliyatı Detaylar için tıklayın Katarakt Detaylar için tıklayın Yakın Gözlüğü Tedavisi Detaylar için tıklayın

Dr. Sönmez ile iletişime geçin

captcha