Katarakt

Katarakt Ameliyatında Mercek Seçimi

Katarakt ameliyatı öncesi mercek seçimi Katarakt ameliyatı olan hastaların en merak ettiği konuların başında mercek seçimi gelmektedir. Hastalar merceğin kalitesinden göz içerisine mercek yerleşiminin mecburi bir ihtiyaç olup olmadığına dair ciddi endişeleri olmaktadır. Akıllı lensler de yine en merak edilen konular arasındadır. Öncelikle günümüde kalitesiz mercek neredeyse kullanılmamaktadır. Tüm mercekler yeterli kalitede ve iyi optiktedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu merceğin çok odaklı mı yoksa tek odaklı mı olacağıdır.

 

Monofokal mercekler (tek odaklı lensler)

Standart katarak cerrahisinde en sık kullanılan mercekler monofokal yani tek odaklı mercekler olmaktadır. Tek odaklı lenslerin en önemli farkı ışık kalitesidir. Bu merceklerde göze gelen ışığın ve görüntünün kalitesi oldukça yüksek olmaktadır.

Multifokal mercekler (akıllı lensler)

Hastalar tarafından en merak edilen konuların başında gelmektedir. Akıllı lens ameliyatında hasta seçimi oldukça önemli olmaktadır. Doğru hastaya uygulanmazsa ameliyat sonucu mutsuz edici olabilmektedir. Çok odaklı mercekler ya da akıllı lensler birçok odağa odaklanabilirken göze gelen ışığın ve görüntünün kalitesi düşmekte, tek odaklı mercekler kadar iyi kalitede olmamaktadır. Yaşı oldukça ileri, katarakta ek olarak gözlük sorunu da fazla olan kişilerin akıllı lensten fayda görmeleri kesinlikle daha yüksek olmaktadır.

Torik mercekler (astigmat düzeltici lensler)

Gözünde astigmat sorunu olan katarakt hastalarında tercih edilir. Torik mercek ameliyatında hasta seçimi oldukça önemli olmaktadır. Doğru hastaya uygulanmazsa ameliyat sonucu mutsuz edici olabilmektedir.

Göz içi merceklerin hepsi her hasta için uygun mudur?

Göz içi mercek seçimi hastadan hastaya değişiklik gösterir. Katarakt ameliyatı öncesi hasta ve hekim konuyu birlikte değerlendirerek hangi merceğin kullanılacağına karar vermelidir. Lensler arasındaki farkı hastalar genelde birebir deneyimlemediği sürece çok iyi ayırt edememektedir. Özellikle farklı ışık ortamlarında lensinden istediği performansı alamadığında da hastalar ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Göz içi mercek seçiminde hastanın beklentileri de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. 75 yaş civarında, emekli olmuş ve aktif iş hayatında artık rol almayan daha çok bağ-bahçe işleriyle ilgilenen bir kişiyle, 55 yaş civarında olan ve hala iş hayatında dinamik olarak rol alan, çok sık bilgisayar kullanan ve çok okuyan, uzun yolda araba kullanan, telefonla çok vakit geçiren bir kişinin görsel ihtiyaçları birbirinden farklıdır ve bu kişilere önerilen mercekler de haliyle farklılık göstermektedir.

Sonuç olarak katarakt ameliyatı olan kişilerin ameliyat öncesi doktoruyla göz içi lens seçimini çok iyi değerlendirmelidir. Akıllı lensin bir tercih değil ihtiyaç doğrultusunda uygulanması gereken bir mercek olduğu muhakkak bilinmelidir.

Online
Randevu
Randevu Alın

Güncel Haberler

Diyabet Hastalarında Katarakt Daha Erken ...

Göz muayenesi ...

Detayları Okuyun
Video
Galeri
İnceleyin
Bilimsel
Yayınlar
İnceleyin
Kornea Detaylar için tıklayın Lazer Ameliyatı Detaylar için tıklayın Katarakt Detaylar için tıklayın Yakın Gözlüğü Tedavisi Detaylar için tıklayın

Dr. Sönmez ile iletişime geçin

captcha