Lazer

Lazerle Katarakt Ameliyatı

Göz içi merceklerin keşfinden sonra katarakt ameliyatları cerrahi teknik olarak sürekli gelişmiş ve daha güvenli, daha iyi sonuç verecek şekilde güncellenmiştir. Premium göz içi lenslerin kullanıma girdiği katarakt cerrahisi günümüzde lazer teknolojisinin de desteğiyle üçüncü ve altın çağını yaşamaktadır.

Yirmi yıl önce katarakt ameliyatlarında göz iğne ile uyuşturulduktan sonra; geniş bir kesiden katarakt çıkartılıp, standard göz içi mercekleri yerleştirilliyor, sonrasında kesi bölgesi dikişlerle kapatılıyordu. Cerrahi sonrası iyileşme dönemi uzundu ve görüşün netleşmesi kesinin genişliği ve dikişler sonrası oluşan yüksek astigmatın düzeltilmesine bağlıydı. Uzak ve yakın net görüş için gözlük kullanmak gerekiyordu. Bu teknik günümüzde sadece çok ileri seviyede sertleşmiş komplike katarakt olgularında kullanılmaktadır.

İkinci dönem, fako teknolojisinin keşfi ile başladı ve günümüze kadar devam etti. Bu teknoloji sayesinde katarakt ameliyatları; bıçaklarla yapılan küçük kesiler sonrası el becerisi, cerrahi tecrübe ve fako cihazının ultrasonik gücü ile kataraktın temizlenip göz içi lensin dikiş gerektirmeyen küçük kesşiden yerleştirildiği şeklini aldı. Fako cerrahisi damla anestezisiyle uygulanabilmesi, cerrahi sonrası daha hızlı iyileşme ve görsel iyileştirme sağlaması nedeniyle oldukça popüler oldu. Ancak fako cerrahisinde tecrübeli ellerde bile, özellikle kataraktın kırılıp temizlenmesi aşamasında birçok komplikasyonun görülmesi teknolojide yeni arayış ve gelişmelere neden oldu.

Son dönemde femtosaniye lazer teknolojisinin katarakt cerrahisi için geliştirilmesi, bu komplikasyonların önlenmesi ve daha güvenli katarakt ameliyatları için hastalar ve göz cerrahları için önemli bir fırsat sağladı.

Lazer, katarakt ameliyatlarında kesilerin bıçaksız yapılabilmesini sağlıyor ve kataraktın parçalanmasını kolaylaştırıyor. Bu etapları daha güvenli bir şekilde geçtikten sonra ise kataraktın temizlenip tam olarak çıkartılması ve uygun göz içi merceğinin seçilip göz içine yerleştirmesi işlemi doktorunuzun cerrahi bilgi ve tecrübesi sayesinde sorunsuz tamamlanıyor.

Online
Randevu
Randevu Alın

Güncel Haberler

Diyabet Hastalarında Katarakt Daha Erken ...

Göz muayenesi ...

Detayları Okuyun
Video
Galeri
İnceleyin
Bilimsel
Yayınlar
İnceleyin
Kornea Detaylar için tıklayın Lazer Ameliyatı Detaylar için tıklayın Katarakt Detaylar için tıklayın Yakın Gözlüğü Tedavisi Detaylar için tıklayın

Dr. Sönmez ile iletişime geçin

captcha