Kornea

Pterjium

Yunanca “kanat” anlamına gelen pterjium halk arasında “gözde et büyümesi” şeklinde bilinir. Genellikle gözün buruna yakın beyaz kısmından bir doku parçası büyüyerek tıpkı bir kuş kanadı gibi göz bebeğinin üzerine doğru ilerler.

Pterjium sıklıkla açık havada güneşin uv ışınlarına ve tozlu – kuru ortamlara maruz kalanlarda görülür. Kronik kirpik iltihabı – blefariti olanlarda da pterjiuma sık olarak rastlanır.

Her iki gözde de görülebilir ancak bulaşıcı bir hastalık değildir.

Pterjium bazı kişilerde göz yaşının da azalmasıyla sık sık kızarır, kanlanır ve iltihaplanabilir. Bu durumlarda kullanılacak damla tedavisiyle kızarıklık yatıştırılabilir ancak kanat şeklindeki kitle görüntüsü geçmez.

Pterjium görmeyi tehtid edebilecek şekilde korneaya ilerlediğinde veya hastayı kozmetik olarak rahatsız ettiğinde cerrahi bir operasyonla alınır.

Pterjium ameliyatı hastalığın nüks etmesi ve daha agresif bir şekilde tekrarlaması olasılığı nedeniyle önemlidir. Genellikle damla – local anestezi ile ameliyat mikroskobu altında yaklaşık yarım saatlik bir operasyonla pterjium temizlenir. Pterjiumun tekrarlama riskini azaltmak için mutlaka diğer göz kapak altı bölgesinden sağlam otogreft dokusu alınarak nakledilmelidir. Bazı durumlarda amniyon zarı nakli de uygulanabilir.

Tekrarlamış ve iki hatta üçüncü kez ameliyata olacak pterjium hastalarında cerrahiyle birlikte nüks riskini azaltacak ilaçlar ameliyat esnasında kullanılabilir.

Online
Randevu
Randevu Alın

Güncel Haberler

Lazerle Katarakt Cerrahisi - Akıllı ...

Lazer kullanılarak ...

Detayları Okuyun
Video
Galeri
İnceleyin
Bilimsel
Yayınlar
İnceleyin
Kornea Detaylar için tıklayın Lazer Ameliyatı Detaylar için tıklayın Katarakt Detaylar için tıklayın Yakın Gözlüğü Tedavisi Detaylar için tıklayın

Dr. Sönmez ile iletişime geçin

captcha