Göz Estetiği

Üst Göz Kapağı Estetiği

Üst göz kapağı estetiği (Blefaroplasti – Kapak Kaldırma Ameliyatı)

Yaşımız ilerledikçe üst göz kapakları üzerindeki cilt gevşer ve sarkarak göz kapağının üzerini örter. Kimi zaman kapak çizgisi dahi görülmez olur. Bu durumun tıbbi adı “dermatoşalazis’tir”. Göz kapağı düşüklüğünden (ptozis) farklı olmakla beraber bazen her iki durum birlikte görülebilir.

Üst göz kapaklarının sarkması, yüzümüzde yorgun ve bitkin bir ifadeye neden olur. Hastalar genellikle göz kapaklarının ağırlaştığından, olduğundan yaşlı görünmekten ve kapaklara makyaj yapamamaktan şikayet ederler. Üst göz kapak cildindeki sarkma, hem erkek hem de kadınlar için daha yaşlı ve bitkin bir görünüme neden olur. Gözler eskisine göre daha küçülmüş gibidir. Kapak üzerindeki cildin sarkması özellikle kenarlarda yoğunlaşarak görmeyi ve görme alanımızı da etkileyebilir.

Ne zaman üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti - kapak kaldırma) ameliyatı düşünmeliyiz?

siz de üst göz kapağı estetiği (blefaroplasti) cerrahisi için uygun bir aday olabilirsiniz.

Üst göz kapağı blefaroplasti operasyonu sonrasında daha genç ve dinamik bir görünüme kavuşabilirsiniz. 

Üst göz kapağına yapılacak cerrahi müdahale genellikle lokal anestezi ile yapılır. Kesi yeri doğal kapak çizginiz olduğu için ameliyattan sonra herhangi bir iz kalmaz. Ameliyattan sonra 1-2 hafta kadar kapaklarda ödem ve morluk oluşabilir. Kaş ve kapak düşüklüğü (ptozis) varsa birlikte tedavi edilebilir.

Daha çok görüş ve görme alanı şikayetleriyle başvuran hastalar için “fonksiyonel blefaroplasti” tekniği uygulanmalı, estetik kaygılar içinse göz kapağı fonksiyonlarını etkilemeyecek “kozmetik blefaroplasti” cerrahisi planlanmalıdır. Kozmetik blefaroplastide amaç hastanın bakışlarındaki ifadeyi gençleştirmek ve tazelemek olmalıdır. Cerrahi planlama yaparken cinsiyet, cilt rengi ve etnik özelliklere dikkat edilmelidir.

Üst göz kapağı estetiği ameliyatı öncesinde; göz kuruluğu, kirpik iltihabı (blefarit), kornea epitel düzensizliği gibi sorunlar biyomikroskopik göz muayenesiyle tespit ve tedavi edilmelidir. Detaylı bir göz muayenesi ve göz etrafı dokulara saygılı mikrocerrahi tekniklerle kapak asimetrisi, kapaklarda dışa ve içe dönme ve gözyaşı bezi hasarı gibi komplikasyonlardan korunmak mümkündür.

Online
Randevu
Randevu Alın

Güncel Haberler

Tod Canlı Cerrahi Video Sempozyumu

3. TOD ...

Detayları Okuyun
Video
Galeri
İnceleyin
Bilimsel
Yayınlar
İnceleyin
Kornea Detaylar için tıklayın Lazer Ameliyatı Detaylar için tıklayın Katarakt Detaylar için tıklayın Yakın Gözlüğü Tedavisi Detaylar için tıklayın

Dr. Sönmez ile iletişime geçin

captcha